МЕМОРАНДУМ СПІВПРАЦІ ПЕДАГОГІВ, УЧНІВ ТА БАТЬКІВ
за підтримки “Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні
Один із важливих елементів реформи “Нова українська школа” – впровадження педагогіки партнерства. В її основі – спілкування, взаємодія та співпраця між учителями, учнями й батьками.
Тому ми розробили Меморандум співпраці між педагогами, учнями та батьками. Він має на меті допомогти шкільним спільнотам дійти згоди і впорядкувати всі аспекти життя закладу за новими, сучасними принципами.
Текст меморандуму – універсальний, його можна застосувати в будь-якій школі. Щоправда, неодмінно після обговорення кожного розділу та спільного погодження правил взаємодії. Адже педагогіка партнерства – це про домовленості, вибудовування довіри та повагу до всіх учасників освітнього процесу.
Документ побудований так, що дає можливість кожній шкільній громаді доповнити його власним змістом, своїми розділами. Незмінними залишаються тільки принципи, на яких ґрунтуються всі домовленості і які є визначальними для реформи середньої освіти в Україні.
Для напрацювання документа ми залучили школи шести регіонів України. У кожному закладі професійні фасилітатори провели зустрічі з кожною зі спільнот – учнями, педагогами й батьками, – щоб обговорити проблеми та виклики, з якими вони стикаються в щоденному шкільному житті.
Ці обговорення осмислила, опрацювала та систематизувала укладачка меморандуму та співзасновниця ГО «Смарт освіта» Зоя Звиняцьківська. Так з’явився текст меморандуму та його три ключові розділи: “Правила і регламенти”, “Підвищення ефективності освітнього процесу” й “Безпека в школі”.
МОН рекомендувало школам меморандум для впровадження педагогіки партнерства.
ПЕДАГОГІКА ПАРТНЕРСТВА: ПРАКТИКИ ДОБРОЧЕСНОСТІ
спільно з EdCamp Ukraine та #USAID_Взаємо_Дія
Цей проєкт ГО «Смарт освіта» реалізувала спільно з EdCamp Ukraine та #USAID_ВзаємоДія.
Спершу була гіпотеза: прозорість та підзвітність у школі сприяють упровадженню партнерських взаємин у школі через вибудовування довіри. Щоб її перевірити, ми обрали 6 шкіл із різних регіонів України. У кожній зі шкіл сформовали команди з 4 людей, в які неодмінно мали увійти: представник адміністрації, вчительства, батьківства та учнівства.
Кожна школа пройшла п’ятиденний тренінг, розробила і спланувала свій проєкт, який хотіла реалізувати для впровадження педагогіки партнерства та практик доброчесності. Їхній досвід описано в посібнику “Взаємодія в школі: 6 прикладів змін через партнерство”.
Водночас авторка меморандуму співпраці Зоя Звиняцьківська уклала посібник “Світлофор освітньої доброчесності для освітян: як розпізнати корупцію, недоброчесність та неетичну поведінку в освіті”.